Czy Xiaomi złamało prawo? UOKiK przeszukał polski oddział firmy i siedziby dystrybutorów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Tomasz Chróstny, rozpoczął dochodzenie w sprawie potencjalnych antykonkurencyjnych praktyk firmy Xiaomi, co mogło skutkować sztucznym zawyżaniem cen jej produktów na polskim rynku.

Klaudia Ciesielska
Autor: Vinicius "amnx" Amano / Unplash

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Tomasz Chróstny, wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwych antykonkurencyjnych praktyk związanych ze sprzedażą sprzętu elektronicznego firmy Xiaomi. Chodzi o podejrzenia dotyczące ustalania cen produktów Mi, Redmi, Redmi Note oraz POCO, które mogłyby wynikać z niedozwolonego porozumienia między firmami.

W ramach postępowania, pracownicy UOKiK wspierani przez policję przeprowadzili przeszukania w siedzibach Xiaomi Polska oraz dwóch jej głównych dystrybutorów. Celem akcji było zgromadzenie materiału dowodowego, który obecnie jest analizowany przez Urząd.

“Zebraliśmy obszerny materiał dowodowy, który obecnie analizujemy”powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jakie są podejrzenia?

Podejrzenia skupiają się wokół możliwości, że Xiaomi wraz z dystrybutorami mogło ustalić ceny swoich produktów na szkodę konkurencji oraz konsumentów. Niedozwolone porozumienie mogłoby uniemożliwić zakup produktów elektroniki użytkowej, sprzętu RTV, AGD oraz urządzeń inteligentnych po cenach niższych niż te, które zostały odgórnie ustalone.

Ad imageAd image

Jakie są potencjalne konsekwencje?

Postępowanie to ma na razie charakter wyjaśniający i nie jest skierowane przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zgromadzone dowody potwierdzą naruszenia, Tomasz Chróstny może wszcząć postępowanie antymonopolowe, które mogłoby skutkować postawieniem zarzutów. Za naruszenie przepisów antykonkurencyjnych grozi kara finansowa do 10% rocznego obrotu przedsiębiorcy, a kluczowi menadżerowie mogą zostać obciążeni karą do 2 mln zł.

Szansa na złagodzenie kary

UOKiK oferuje program łagodzenia kar (leniency), który pozwala na obniżenie lub uniknięcie sankcji dla firm i menedżerów, którzy zdecydują się współpracować z Urzędem jako “świadkowie koronni”. Program zachęca do dostarczania dowodów na istnienie nielegalnych porozumień, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia mechanizmów naruszających konkurencję na rynku.

Jak zgłosić się do programu łagodzenia kar?

Przedsiębiorcy oraz menadżerowie zainteresowani skorzystaniem z tego programu mogą kontaktować się z UOKiK pod numerem 22 55 60 555, gdzie prawnicy odpowiadają na pytania związane z wnioskami leniency, również w sposób anonimowy.

Postępowanie jest obecnie w fazie analizy zgromadzonych dowodów i w zależności od ich oceny mogą zostać podjęte dalsze kroki prawne.

Oświadczenie Xiaomi

W odpowiedzi na tę informację, biuro prasowe Xiaomi Polska przesłało do redakcji Brandsit oświadczenie:
“Xiaomi przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów. Obecnie firma blisko współpracuje z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co pozwoli jak najszybciej wyjaśnić zaistniałą sytuację. Na ten moment nie dysponujemy żadnymi dodatkowymi informacjami w tej sprawie ze względu na prowadzone działania wyjaśniające” – napisano w oświadczeniu Xiaomi Polska.

Materiał został uzupełniony o oświadczenie firmy 30.05.2024.

TEMATY:
Udostępnij
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *