Inwestycje w czasach kryzysu 2020

Newsroom BrandsIT

W czasach epidemii koronawirusa na giełdzie panuje strach. Rządy pracują nad pakietami osłonowymi, a inwestorzy panikują. Przedsiębiorcy chcą zminimalizować, o ile to możliwe, straty. W co więc opłaca się obecnie inwestować? Gdzie ulokować swoje środki?

Inwestować czy poczekać?

Czy w ogóle warto obecnie inwestować? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo nie wiadomo jeszcze ile potrwa epidemia koronawirusa i jakie będzie mieć finalnie skutki dla światowej gospodarki. Już teraz sporo firm zanotowało straty finansowe. Pojawiły się problemy z transportem towarów czy świadczeniem usług. Epidemia dotkliwa jest dla wielu korporacji. Wielu inwestorów decyduje się więc na upłynnienie swoich środków, aby nie ponieść zbyt dotkliwych strat. Inni inwestują w złoto i pallad. Warto na pewno dywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Gdy bowiem jeden produkt zaliczy stratę, inny przyniesie zysk. W ten sposób można więc zminimalizować ryzyko utraty wszystkich środków z inwestycji.

Złoto

Przez większość inwestorów złoto uważane jest za bezpieczną inwestycję. Kurs złota nie reaguje dużymi skokami a w czasach kryzysu radzi sobie całkiem dobrze. W ostatnim okresie cena dość mocno wzrosła, czy tak będzie dalej? W ciągu ostatnich pięciu lat cena złota systematycznie rosła, chociaż nie osiągnęła jeszcze rekordowego wynika z września 2011 roku, ale już jest stosunkowo wysoka. Podobnie jest zresztą w przypadku palladu. Również i jego cena spadła w połowie marca bieżącego roku, ale i tak w szerszej perspektywie jego notowania od 2016 roku cały czas rosną.

Siła nabywcza złota rośnie, a nie spada razem z inflacją, co ma miejsce w przypadku walut. To podstawowa zaleta tego aktywa. Okazuje się, że w roku 1969 do zakupu przeciętnego domu trzeba było posiadać 292 uncje złota. Obecnie są to tylko 162 uncje. Wielu inwestorów postanowiło więc w ostatnim czasie zainwestować w złoto. Eksperci są w większości zdania, że kurs złota będzie jeszcze przez jakiś czas rosnąć. Złoto to niewątpliwie inwestycja długoterminowa. Jednak po wygaśnięciu epidemii, należy spodziewać się raczej spadku cen złota.

Ad imageAd image

kurs zlota

Źródło: Kurs złota na bankier.pl z ostatnich 5 lat

Nieruchomości

Są inwestorzy, którzy na skutek spadku stóp procentowych i cen kredytów hipotecznych, zdecydowali się na zakup nieruchomości pod wynajem czy z celem dalszej odsprzedaży. To w dużych miastach może się opłacać. Tam w końcu nigdy nie brakuje studentów czy osób, które przyjechały za pracą i poszukują mieszkania do wynajęcia. Z drugiej strony trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że po epidemii najprawdopodobniej dojdzie do podniesienia stóp procentowych. Ponadto sytuacja finansowa Polaków będzie dużo gorsza niż do tej pory.

Waluty

W przypadku walut największe znaczenie ma oczywiście kurs amerykańskiego dolara. Waluta ta mimo pewnych zawirowań na rynku jest dość stabilna i podobnie jak frank szwajcarski postrzegana jako bezpieczna w porównaniu do walut mniejszych krajów. To wynik silnej sytuacji gospodarczej Stanów Zjednoczonych. Lokaty w dolarach są korzystniejsze niż te w euro, frankach szwajcarskich czy funtach brytyjskich. Oprocentowanie wynosi średnio około 1%, ale warto poszukać ofert promocyjnych. Posiadanie pieniędzy w innej walucie to dobre rozwiązanie w momencie, gdy w Polsce inflacja idzie w górę.

Kryptowaluty

Kryptowaluty to zdecydowanie najbardziej ryzykowne aktywo, natomiast z największym potencjałem wzrostowym (jak i spadkowym). Zaraz po ogłoszeniu pandemii w marcu 2020 roku, Bitcoin (pierwsza i najbardziej popularna krytowaluta – więcej) zanotował spore spadki, aby w ciągu kilku miesięcy odnotować wzrost o 100%. Cześć ekspertów już teraz są pewna, że w czasach kryzysu ludzie kierować się będą w stronę obligacji, gotówki czy złota, a nie kryptowalut, ale nie potwierdzają tego przypadki pojedynczych krajów takich jak Wenezuela, gdzie panuje wysoka inflacja a kryptowlauty są jedynym dostępnym aktywem które potrafi przechować wartość w przeciwieństwie do waluty emitowanej przez państwo.

kurs bitcoina marzec-czerwiec 2020

Źródło: Kurs Bitcoina od 20.02.2020r. do 29.05.2020r.

Obligacje

Jeżeli chodzi o obligacje warto część portfela inwestycyjnego ulokować w obligacjach skarbowych, które są indeksowane inflacją. Obecnie dostępne są obligacje czteroletnie z oprocentowaniem na poziomie 1,3% i obligacje dziesięcioletnie z oprocentowaniem na poziomie 1,7%. Do beneficjentów rządowego programu 500+ skierowane są obligacje sześcioletnie z oprocentowaniem 1,5% i obligacje dwunastoletnie z oprocentowaniem 2%.

Dodatkowo można zainwestować w IKE-Obligacje na dwa lata z oprocentowaniem stałym, na trzy lata z oprocentowaniem zmiennym, indeksowane na cztery lata i obligacje dziesięcioletnie. Podstawowa zaletą takich obligacji skarbowych są nieopodatkowane zyski i spore bezpieczeństwo, które gwarantuje Skarb Państwa. Jednak inwestując w IKE należy pamiętać o opłatach za kolejne lata oszczędzania. Tylko pierwszy rok jest bezpłatny.

oferta obligacji

Źródło: Oferta obligacji skarbowych Maj 2020

W co inwestować w 2020 roku?

Jedno jest pewne: nie jest łatwo. Kryzys spowodowany pandemią wywrócił rynki finansowe do góry nogami. Trudno przewidzieć co się wydarzy i czy zapowiadana druga fala pandemii ponownie pociągnie ryki finansowe w dól. Z drugiej strony inflacja rośnie i nic nie zapowiada, że sytuacja wróci do stanu przed Marcem 2020 roku. Wybór jest spory, ale najważniejsza sprawa to zdawać sobie sprawę z ryzyka i naszych indywidualnych preferencji – szczególnie jeżeli spotykamy spadki ceny spowodowane nieprzewidzianym wydarzeniem…

Udostępnij