Przewiduje się, że globalne przychody z półprzewodników spadną o 11,2% w 2023 r., zgodnie z najnowszą prognozą firmy Gartner, Inc. W 2022 r. wartość rynku wyniosła 599,6 mld USD, co stanowi marginalny wzrost o 0,2% w stosunku do 2021 r.
Krótkoterminowe perspektywy dla rynku półprzewodników uległy dalszemu pogorszeniu. Przewiduje się, że globalne przychody z półprzewodników wyniosą łącznie 532 miliardy USD w 2023 r. (patrz Tabela 1).
„Ponieważ utrzymują się trudności gospodarcze, słaby popyt na elektronikę na rynku końcowym przenosi się z konsumentów na przedsiębiorstwa, tworząc niepewne środowisko inwestycyjne. Ponadto nadpodaż chipów, która zwiększa zapasy i obniża ceny chipów, przyspiesza spadek rynku półprzewodników w tym roku”
Richard Gordon, Wiceprezes firmy Gartner
Tabela 1. Prognoza przychodów z półprzewodników na całym świecie w latach 2022-2024 (miliardy dolarów amerykańskich)
2022 |
2023 |
2024 | |
Przychód |
599,6 |
532.2 |
630,9 |
Wzrost (%) |
0,2 |
-11,2 |
18,5 |
Przychody z pamięci spadną o 35,5% w 2023 r., ale wrócą do normy w 2024 r.
Branża pamięci boryka się z nadwyżką mocy produkcyjnych i nadmiarem zapasów, co w 2023 r. będzie nadal wywierać znaczną presję na średnie ceny sprzedaży (ASP). Przewiduje się, że rynek pamięci osiągnie wartość 92,3 mld USD, co oznacza spadek o 35,5% w 2023 r. Jednak jest w tempie odbicia w 2024 r. ze wzrostem o 70%.
Rynek DRAM będzie świadkiem znacznej nadwyżki podaży przez większą część 2023 r. ze względu na słaby popyt na sprzęt końcowy i wysoki poziom zapasów pomimo produkcji płaskich bitów przez dostawców DRAM. Analitycy firmy Gartner przewidują, że przychody z DRAM spadną o 39,4% w 2023 r. do 47,6 mld USD. W 2024 r. na rynku pojawi się niedostateczna podaż, a przychody z DRAM mają wzrosnąć o 86,8% wraz ze wzrostem cen.
Gartner spodziewa się, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy dynamika rynku NAND będzie podobna do rynku DRAM. Słaby popyt i znaczne zapasy dostawców spowodują nadpodaż, co spowoduje silne spadki cen. W rezultacie przewiduje się, że przychody z NAND spadną o 32,9% do 38,9 mld USD w 2023 r. Przewiduje się, że w 2024 r. przychody z NAND wzrosną o 60,7% z powodu głębokiego niedoboru podaży.
„Przemysł półprzewodnikowy stoi w obliczu wielu długoterminowych wyzwań w nadchodzącej dekadzie. Ostatnie dziesięciolecia napędzające rynek treści o dużej objętości i wysokich dochodach dobiegają końca, zwłaszcza na rynkach komputerów osobistych , tabletów i smartfonów, gdzie brakuje innowacji technologicznych”.
Richard Gordon, Wiceprezes firmy Gartner
Ponadto COVID-19 oraz napięcia handlowe między USA a Chinami przyspieszyły trend deglobalizacji i wzrost nacjonalizmu techno.
„Półprzewodniki są dziś postrzegane jako kwestia bezpieczeństwa narodowego. Rządy na całym świecie starają się zbudować samowystarczalność w łańcuchu dostaw półprzewodników i elektroniki. Prowadzi to do zachęcania inicjatyw onshoringowych na całym świecie”.
Richard Gordon, Wiceprezes firmy Gartner
Fragmentacja popytu na półprzewodniki
Rynki półprzewodników dla komputerów osobistych, tabletów i smartfonów znajdują się w stagnacji. Połączone rynki będą reprezentować 31% przychodów z półprzewodników w 2023 r. i łącznie 167,6 mld USD.
„Te rynki o dużym wolumenie nasyciły się i stały się rynkami zastępczymi, pozbawionymi atrakcyjnych innowacji technologicznych”
Richard Gordon, Wiceprezes firmy Gartner
Równolegle, zarówno rynek motoryzacyjny, jak i przemysłowy, wojskowy/cywilny rynek półprzewodników lotniczych odnotuje wzrost. Przewiduje się, że rynek półprzewodników samochodowych wzrośnie o 13,8%, osiągając 76,9 mld USD w 2023 r.
W przyszłości będzie znacznie więcej mniejszych rynków końcowych. Rynki końcowe będą bardziej rozdrobnione, a obszary wzrostu będą pochodzić z wielu różnych sektorów w sektorach motoryzacyjnym, przemysłowym, IoT oraz wojskowym/lotniczym.
„Popyt na rynku końcowym będzie mniej narażony na wydatki uznaniowe konsumentów, a bardziej na wydatki kapitałowe przedsiębiorstw. Łańcuchy dostaw będą bardziej złożone, z większą liczbą zaangażowanych pośredników i różnymi kanałami wprowadzania na rynek, a aby spełnić różne wymagania rynku końcowego, wymagane będą różne rodzaje zdolności produkcyjnych”
Richard Gordon, Wiceprezes firmy Gartner